«Ite in mundum» – premiera nowej płyty Dawida Kusza OP

26 lipca 2019

Nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego właśnie ukazała się nowa płyta o. Dawida Kusza – dominikanina, a jednocześnie znanego i cenionego kompozytora muzyki liturgicznej. Album jest starannie wyselekcjonowanym przeglądem jego twórczości z ostatnich ośmiu lat. W czwartek 25 lipca w Krakowie odbył się koncert premierowy.

Wideorelacja z nagrań nowej płyty:

– „Od wydania mojej ostatniej autorskiej płyty Witaj Maryjo minęło 11 lat” – pisze we wprowadzeniu o. Kusz. – „Słucham jej pisząc te słowa i przypominam sobie wspaniałą atmosferę, jaka nam wtedy towarzyszyła. Wracam również wspomnieniami do wydanej trzy lata wcześniej, bo w 2005 roku płyty, Pieśń o nadziei. Nigdy nie zapomnę pozytywnych emocji i entuzjazmu, które przeżywaliśmy podczas jej nagrywania. Chociaż upływ czasu i tempo życia sprawiły, że z niektórymi osobami uczestniczącymi w tamtych projektach straciłem kontakt, to dzięki nagraniom mogę dziś ponownie wsłuchać się w ich głosy, wrócić myślami do tych wyjątkowych, wspólnie przeżytych chwil. Był to naprawdę dobry czas” – dodaje.

W skład płyty wchodzą utwory komponowane na różne okazje, m.in.: Mszę świętą z okazji zakończenia Jubileuszu 800-lecia Zakonu Ojców Dominikanów, odprawioną przez papieża Franciszka na Lateranie (Alleluja, tytułowe Ite in mundum); Mszę świętą inaugurującą rocznicę 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie (Aklamacja Chwała Tobie Słowo Boże); czy cykliczne, adwentowe Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, organizowane przez Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne (Missa Vroclaviensis, która dla potrzeb nagrania otrzymała nową „szatę” instrumentalną).

Wideorelacja z Rzymu (z wypowiedzią o. Kusza):

Ponadto płytę Ite in mundum tworzą utwory pisane na potrzeby wykonania koncertowego, jak chociażby: trzyczęściowa Gloria, nawiązująca do twórczości angielskiego kompozytora Johna Ruttera, powstała z okazji jubileuszu Scholi Domenica, działającej przy żywieckiej konkatedrze oraz Odszedł Pasterz od nas i Adoramus Te, Christe, których premiera odbyła się w Lublinie podczas festiwalu „Wielkopostne Śpiewanie” w 2018 roku. Inne zamieszczone na płycie utwory wykonywane były przy różnych okazjach i weszły do repertuaru znanych krakowskich chórów, takich jak: Psalmodia czy Camerata Jagiellonica (Salve Regina, Tota pulchra es Maria). Repertuar ten – jak twierdzi sam autor – „mimo że jest trudny i wymagający”, może być użyty w celebracji Mszy świętej.

Materiał został nagrany w połowie roku w niezwykłym wnętrzu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie pod okiem najlepszych realizatorów.

– „Nagrania są niesamowitą przygodą” – opisuje o. Dawid Kusz. – „Momentem, w którym splatają się i wchodzą w reakcję między sobą działania, talenty oraz emocje wielu ludzi. Towarzyszy im przekonanie, że tworzy się coś nowego, bardzo osobistego; coś, czego będą słuchać kolejne pokolenia”. 

Oficjalną premierą płyty był koncert, który odbył się w ramach Warsztatów Muzyki Niezwykłej w czwartkowy wieczór, 25 lipca, w krakowskiej bazylice Dominikanów. – „Ten koncert był niezwykle różnorodny pod względem nastroju i przez to oddający prawdę, o którą moim zdaniem chodzi w muzyce” – mówi Miłosz Kowalewski, student przybyły na Warsztaty z Gdańska. – „Były spokój, melancholia, ale też radość. Dźwięki wypełniające kościół poruszały mnie do głębi i nie obyło się bez łez wzruszenia. Uwielbiam to uczucie, kiedy tak bardzo mogę doświadczyć piękna Boga przez sztukę” – wspomina.

Kościół wypełnił się po brzegi nie tylko uczestnikami Warsztatów, ale również lokalnymi miłośnikami muzyki sakralnej i turystami. – „Nie chodzę wprawdzie do kościoła” – mówił jednemu z braci dominikanów młody człowiek, który wszedł do kościoła z ulicy zachęcony dźwiękami muzyki – „ale dzisiejszy wieczór był niezwykłym przeżyciem! Czy gracie tę muzykę częściej?” – pytał.

Płyta jest dostępna w sprzedaży internetowej, a w sierpniu będzie dostępna także w najważniejszych sklepach internetowych z muzyką: iTunes Store, Google Play, Apple Music, Spotify, Tidal i innych.


Dawid Kusz – dominikanin, ur. w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika.

Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

mw/fdol.pl

 

Linki dla czytelników (do linkowania):

Pliki do pobrania:

Kontakt dla mediów:

Kontakt dla dystrybutorów:

Sprzedaż detaliczna:

 • Barbara Szymańska
  [email protected]
  tel. 12 44 66 770, 662 180 916
 • Sklep Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, ul. Stolarska 12, Kraków

Wydawca:

 • Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
  ul. Dominikańska 3/11, 31-043 Kraków
  tel. (+48) 12 430 19 34
  http://www.liturgia.dominikanie.pl