Kraków: Wykłady otwarte Marcela Pérèsa o chorale dominikańskim

2 grudnia 2016

Wykłady otwarteW ramach jubileuszowych obchodów 800-lecia istnienia Zakonu Braci Kaznodziejów Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje cykl wykładów otwartych na temat istoty dominikańskiego chorału prowadzony przez światowej sławy francuskiego propagatora muzyki dawnej – Marcela Pérèsa.

Marcel Pérès jest znaną postacią w świecie muzyki dawnej, cenionym autorytetem zwłaszcza w dziedzinie chorału gregoriańskiego. Jak artysta i muzykolog działa na wielu polach. Doskonały śpiewak, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny zespołu Ensemble Organum, dyrektor Centre Itinérant de Recherche sur les Musiques Anciennes (CIRMA), organista i kompozytor, znany jest z licznych nagrań, które odkryły nowe perspektywy w badaniach nad chorałem gregoriańskim i dawną muzyką sakralną. Do „kanonu” weszły już jego nowatorskie interpretacje chorału starorzymskiego czy słynnej mszy Guillaume de Machaut „Messe de Notre Dame”.

– „Krakowskie wykłady otwarte z Marcelem Pérèsem mają na celu przybliżenie szerokiej publiczności – zarówno amatorom, jak i studentom czy profesjonalistom – specyfiki chorału dominikańskiego” – wyjaśnia o. Grzegorz Doniec OP, koordynator projektu. – „Mamy nadzieję, że próba wniknięcia w sposób myślenia pierwszych dominikanów na temat tej podstawowej formy muzyki kościelnej przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty chorału dominikańskiego, odkrycia jego piękna i zachęci współczesnego człowieka do modlitwy tymi śpiewami. W ten sposób bracia dominikanie z pierwszych wieków naszego Zakonu po raz kolejny staną się przewodnikami na naszych drogach wiary” – tłumaczy o. Doniec.

Wykłady odbędą się w piątek i sobotę, 9 i 10 grudnia o godz. 17.30 oraz w niedzielę, 11 grudnia o godz. 9.30 w kapitularzu krakowskich dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12. Planowana jest także transmisa internetowa na kanale Liturgia.pl w serwisie YouTube. Przez trzy kolejne dni omawiane będą następujące tematy:

  • Okoliczności powstania chorału dominikańskiego
  • Zagadnienie czasu w chorale dominikańskim
  • Dominikanie a polifonia Szkoły paryskiej.

Wykłady otwarte towarzyszą specjalistycznym warsztatom, które w tych dniach Marcel Pérès poprowadzi dla grona zarejestrowanych wcześniej uczestników, głównie braci dominikanów.

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora: www.liturgia.dominikanie.pl.

 

Linki dla czytelników (do linkowania):

Pliki do pobrania:

Kontakt dla uczestników i mediów:

Organizator:

  • Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
    ul. Dominikańska 3/11, 31-043 Kraków
    tel. (+48) 12 430 19 34
    http://www.liturgia.dominikanie.pl