Msze na Gródku

Kościół żyje dzięki Eucharystii. Dlatego niemal w każdą niedzielę roku akademickiego spotykamy się na wspólnej Mszy świętej.

Msze niedzielne na Gródku

Jesteśmy przekonani, że  autentycznego życia w Kościele można nauczyć się przez właściwy sposób przeżywania Mszy świętej. Kościół żyje dzięki Eucharystii. Dlatego w każdą niedzielę roku akademickiego spotykamy się na wspólnej Mszy świętej. Zapraszamy Cię do brania w niej udziału i dzielenia wspólnoty osób wspierających katechumenów na ich drodze do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia.

Wspólnota, która gromadzi się na Mszy, istnieje tylko wówczas, gdy każdy z uczestników jest realnie zaangażowany w celebrowanie liturgii. Najpierw potrzeba zaangażowania wewnętrznego. Dlatego zanim rozpocznie się celebracja, indywidualnie modlimy się przygotowanym w tym celu „preparatio ad missam”. Msze ofiarujemy wspólnie w konkretnej intencji. Staramy się, by intencja ofiarodawcy była dla nas równie ważna jak ta, z którą każdy z nas sam przychodzi do ołtarza. Intencje Mszy można zamawiać przez formularz internetowy. Własne intencje wpisujemy do zeszytu. Na ich podstawie diakon przedstawia Bogu Ojcu modlitwę wiernych. Staramy się uczestniczyć w modlitwie kapłanów odprawiających Mszę, a oni umożliwiają nam to przez zachowanie ciszy przed kolektą i w odpowiednich momentach podczas Kanonu rzymskiego, który odmawiają.

Każdy z nas może włączyć się w procesję z darami, w której przynosimy nie tylko pieniądze ale także produkty żywnościowe dla sióstr (gospodyń kościoła na Gródku), prezenty dla wspólnoty (najczęściej ciastka, owoce, wypieki), dary dla kościoła (wino, kwiaty, oliwę, świece) i chleb, którym dzielimy się po Mszy i zanosimy go tym, których nie było na Mszy. Za śpiew odpowiadają kantorzy, a nie schola lub chór. Kantor nie działa sam, ale animuje śpiew całego zgromadzenia. Pomagają mu w tym śpiewniki dostępne dla wszystkich uczestników. Asysta ministrantów jest skromna, dlatego często w lekcje odczytuje ktoś ze zgromadzenia. Uczymy się fragmentów chorału gregoriańskiego. W szczególności, podczas aktu pokuty śpiewamy „Asperges me” – oryginalną antyfonę na obrzęd pokropienia wodą. 

Szczególną intencją nas wszystkich jest pomoc osobom, które przygotowują się do chrztu i bierzmowania. Podczas Mszy w odpowiednich momentach roku liturgicznego sprawujemy obrzędy wtajemniczenia chrześcijańskiego. Pamiętamy w modlitwach o katechumenach i osobach dorosłych, które jeszcze nie przyjęły sakramentu bierzmowania. Osoby gromadzące się na Gródku są często pierwszą wspólnotą Kościoła, którą katechumeni poznają i stają się jej częścią.

Po Mszach spotykamy się przed kościołem, by porozmawiać, podzielić dary, a czasem, by wspólnie wyjść na kawę i dłuższe rozmowy. Chcemy się poznawać nawzajem i nie być anonimowymi członkami Kościoła. Nasze Msze nie są „nasze” ale Jezusa Pana. Dlatego każdy, kto chce włączyć się w ich celebrację jest gorąco zaproszony do pojawienia się na Gródku, w niedzielę o 11:00.

Zamów intencję Mszy albo zarezerwuj posługę