Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Kraków

Benedyktyński klasztor w Tyńcu funkcjonuje już od niemal tysiąca lat i jest najstarszym opactwem w Polsce. Tutejsi zakonnicy zgodnie ze swoim mottem, „módl się i pracuj” słyną z sumienności, skromności oraz wspaniałych wyrobów z owoców i ziół, naturalnie poprawiających zdrowie.

Opactwo położone jest na stromym, wapiennym brzegu Wisły i dlatego od początku pełniło rolę ufortyfikowanej warowni. Z pierwotnej budowli z 1044 roku zachowała się do dziś południowa ściana bazyliki z romańskim portalem i kilka elementów architektonicznych. Po zniszczeniach, które przyniósł najazd tatarski, odbudowano cały kompleks w stylu gotyckim, a następnie w duchu baroku. W klasztorze w Tyńcu mieszka ok. 30 mnichów, żyjących według Reguły św. Benedykta. W zabudowaniach klasztornych obowiązuje klauzura, można więc obejrzeć tylko niektóre jego obiekty.

Przy opactwie działa Benedyktyński Ośrodek Kultury, który organizuje różnorodne warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tynieckie warsztaty rozwojowe dla dorosłych, takie jak: relaksacyjno-medytacyjne, antydepresyjne, rozwoju osobistego. Ludzie współcześni, żyjący w ciągłym stresie mogą nauczyć się od benedyktynów wyciszenia i odnajdywania sensu, ale także układania kwiatów, znajomości ziół, wiedzy o zdrowiu. Mnisi znani są z tradycyjnych wyrobów, które można kupić w wybranych sklepach w całej Polsce, a także przez internet. Najsłynniejsze to miody, konfitury, syropy oraz nalewki wspomagające odchudzanie, spokojny sen, długowieczność.