Katechumenat dorosłych

Przygotowanie osób dorosłych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia: Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii.

Sakramenty dla dorosłych

Katechumenat to droga stawania się chrześcijaninem, to czas w którym poznajesz podstawowe prawdy wiary, Biblię, uczysz się modlić i uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim poznajesz wspólnotę Kościoła. Katechumenat to droga, dlatego jest podzielony na etapy. Każdy z nich kończy się specjalnym obrzędem. W tę drogę nie wyruszasz sam. By ją pokonać, potrzeba przewodnika i osób, które pomogą Ci iść. Dlatego katechumenat przeżywasz w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem. Pierwsi podobnie jak Ty przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Pozostali mają Ci pomóc poznać, zrozumieć i żyć wiarą.

Kulminacyjnym momentem drogi są święta wielkanocne, podczas których tradycyjnie przyjmuje się sakramenty (Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia). Kurs kończy się dla wszystkich w wigilię Zesłania Ducha Świętego przyjęciem sakramentu bierzmowania przez osoby, które przygotowują się tylko do niego. Do tego dnia nie pozostało już zbyt wiele czasu. Dlatego zapraszamy Cię do katechumenatu u dominikanów.

Jeśli chcesz przystąpić do katechumenatu dorosłych, wypełnij krótki formularz (zakładka „Zapisy” na górze tej strony), a następnie przyjdź na spotkanie w poniedziałek, 25 września 2017 o godz. 19:00. Zapisy prowadzone są w tym roku od końca sierpnia do końca września (z osobami, które zapiszą się po terminie spotkania będziemy kontaktować się indywidualnie).

Informacje ogólne

Spotkania Katechumenatu odbywają się w klasztorze oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12, Kraków), w dwóch grupach:

  • Przygotowanie do sakramentu Chrztu: czwartek, 19:00-21:00
  • Przygotowanie do sakramentów Bierzmowania i Eucharystii: wtorek, 19:00-21:00

Przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych obejmuje:

  • cotygodniowe dwugodzinne spotkania (czwartek lub wtorek),
  • wspólne niedzielne Msze św. (o godz. 11:00),
  • dwa indywidualne spotkania z duszpasterzem,
  • dwa wyjazdy weekendowe:
    • 17-19 listopada 2017
    • 2-4 lutego 2018

Przyjęcie sakramentów odbywa się zazwyczaj w Noc Wigilii Paschalnej (31 marca 2018), a zakończenie Katechumenatu przypada na Noc Wigilii Zesłania Ducha Świętego (19 maja 2018). Zanim jednak to się stanie musimy wspólnie przejść pewną drogę. Jej celem jest zaangażowanie się w osobiste poznanie Boga i autentyczne życie w Kościele. Dlatego w spotkaniach – oprócz osób przygotowujących się – biorą udział świeccy, którzy już przyjęli sakramenty, a teraz chcą dzielić się doświadczeniem swojej wiary i życia. Każdy uczestnik będzie mógł korzystać z indywidualnych spotkań z duszpasterzem i osobami go wspierającymi.

Sakrament to najpewniejszy sposób na przyjęcie łaski i działania Boga. Właśnie życia z Bogiem chcemy się uczyć. Dlatego program spotkań będzie obejmował: wspólną modlitwę, czytanie Biblii, katechezę i rozmowę. Katechezy i rozmowy będą poświęcone podstawowym zagadnieniom wiary i moralności, sakramentom i liturgii. Będziemy poznawać fundamenty naszej wiary, uczyć się modlić i żyć we wspólnocie.

Katechumenom (i nie tylko) serdecznie polecamy serwis 7pierwszych.pl, poświęcony Sakramentom świętym – z którego pochodzą zdjęcia promujące nasz kurs.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem [email protected] lub numerem telefonu 12 444 12 52.