W niedzielę 9 lutego zorganizowaliśmy po raz trzeci Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów czekaliśmy na Was z ciekawym programem spotkań.

Wstęp na wszystkie punkty programu jest zawsze bezpłatny i nie wymaga biletów. W tym roku można było jednak wydrukować bezpłatną wejściówkę, aby mieć pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc siedzących – część naszych Gości skorzystała z takiej możliwości.

Program tego dnia rozpoczęliśmy od spotkania „Perełka u stóp Wawelu. Zwiedzanie kościoła św. Idziego”, które zgromadziło tłumy, zainteresowane historią tego pięknego kościółka. Oprowadzanie poprowadził o. Łukasz Miśko OP – rektor kościoła wraz z panem Laurentym Kupcem – zakrystianem.

Niemal w tym samym czasie w Auli św. Tomasza przy Stolarskiej odbyło się spotkanie „Jak przetrwać Mszę w obecności małych dzieci – jak przetrwać Mszę w obecności rodziców?”. Swoimi doświadczeniami z przybyłymi rodzicami dzielił się o. Mirosław Pilśniak OP. Po spotkaniu Modlitwę w ciągu dnia poprowadziła Grupa chorałowa Vigilantes pod przewodnictwem o. Wojciecha Sznyka OP.

O godzinie 13 odbyła się prezentacja prac konserwatorskich przy Wielkim Ołtarzu Świętej Trójcy. O pracach opowiadali konserwatorzy dzieł sztuki: Maciej Filip, Aneta Filip i dr Bożena Opiłło. Następnie Fabian Stanisz OP – zakrystian Bazyliki – zaprezentował „Trzy dominikańskie zakrystie bez tajemnic”.

Popołudniowy blok otworzyło o 16:15 spotkanie „Ćwierć wieku na chórze przy Stolarskiej. Rozmowa z dominikańskim organistą o liturgii, jego pracy i trwającym remoncie organów”.

Duże grono słuchaczy zgromadził wykład o. Dominika Jarczewskiego pt. „Brzydkie kościoły i obrażające nas galerie. Religia i sztuka – konkubinat, małżeństwo z rozsądku…?”.

Nasz program zakończyło śpiewane nabożeństwo różańcowe, prowadzone przez Bractwo śpiewacze San Clemente, pod przewodnictwem o. Wojciecha Sznyka OP z naszej Fundacji.