Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W tym roku organizujemy go już po raz szósty, jak zwykle w krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów. Przez całą niedzielę 21 maja 2023 czekamy z ciekawym programem spotkań!

Poniżej przedstawiamy program tegorocznego Dnia Otwartego – ufamy, że każdy znajdzie w nim coś ciekawego dla siebie. Prosimy Was także o udostępnianie wydarzenia na Facebooku, aby o naszym projekcie mogli się dowiedzieć wszyscy, którzy mogą być zainteresowani.

10:00 Dawid Kusz OP, Jutrznia paschalna (koncert/modlitwa)
14:30 Muzyczne zwiedzanie z Fabianem Staniszem OP i Bractwem San Clemente
15:30 Rodzinne warsztaty śpiewu gregoriańskiego z Marcinem Wasilewskim-Krukiem
18:00 Katecheza mistagogiczna o Zesłaniu Ducha Świętego z Łukaszem Miśko OP, a po niej kawa i ciasto w kościele św. Idziego przy ul. Grodzkiej
9:30-20:30 Prezentacja oferty wydawniczej w sklepie w krużgankach (za furtą klasztoru) i na stoisku przed kościołem

Na naszej stronie można odsłuchać nagranie pełnej wersji Jutrzni paschalnej, wykonane w pandemicznych okolicznościach 3 lata temu.

Przygotowaliśmy dla Was plik do kalendarza – można go zasubskrybować lub pobrać, aby wczytać wszystkie punkty programu na swoim smartfonie lub komputerze.

Prosimy Was o zaznaczenie „Wezmę udział” na Facebooku, gdzie będą się pojawiać aktualne informacje oraz o udostępnienianie wydarzenia swoim znajomym, dla których może okazać się cenne! Natomiast aby być na bieżąco z naszymi kolejnymi propozycjami, wystarczy zasubskrybować nasz bezpłatny newsletter.

W oczekiwaniu na niedzielę, zapraszamy do zapoznania się także z nagraniami ze spotkań z Dnia Otwartego w 2020 roku, wysłuchania rozmowy z pandemicznego Dnia Otwartego oraz zdjęciami z roku 2019.

Prosimy Cię także o przekazanie 1,5% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, wpisując w zeznaniu podatkowym nasz numer KRS: 0000354036.

Dawid Kusz – dominikanin. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

Marcin Wasilewski-Kruk – dyrygent, wokalista, pedagog. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry na Wawelu. W 2018 roku objął funkcję kantora Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Prowadzi również zajęcia z muzyki kościelnej i chorału gregoriańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Współprowadził XIII Ogólnopolski Kurs Śpiewu Gregoriańskiego w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem w dziedzinie dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego AISCgre – sekcja polska, a od 2020 r. członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2011 roku wykładowca organizowanej przez naszą Fundację Szkoły Kantorów, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu i prowadzenia scholi. Prowadzi także zajęcia w sekcjach podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej.

Bractwo San Clemente to męska grupa wokalna działająca od 2015 roku przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Członków bractwa łączy wspólna pasja, jaką jest śpiew, modlitwa, odkrywanie i przywracanie skarbów muzyki dawnej oraz tradycyjnej do ich właściwej przestrzeni: liturgii, nabożeństw, nabożnych spotkań śpiewaczych. Przez muzykę pragną wysławiać Boga i pomagać innym w przeżywaniu piękna liturgii.